09124289983

09121061099

mobile Icon
هیلتی

شاید اسم سوراخکاری بتن به گوش شما نیز خورده باشد، اما ندانید که چیست و چه کاربردی دارد. یکی از عملیاتی که در ساخت یک سازه انجام می شود، سوراخکاری بتن یا Concrete drilling  نام دارد. این عملیات، بسیار مهم و کاربردی است و باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با سوراخکاری و سازه های بتنی و اهمیت و کاربرد آن آشنا کنیم.

اهمیت سوراخکاری بتن

مهم ترین دلیل و اهمیت سوراخکاری در سازه های بتنی کاشت بولت، کاشت میلگرد یا آرماتور است. در واقع با این کار می توان لوله ها و کانال های مختلفی را در درون سازه، جای گذاری کرد. این عملیات را در کف پیاده روها، دیوارها، سقف ها، خیابان ها و کف ساختمان انجام می دهند. داشتن دانش و تجربه در انجام این کار حائز اهمیت است. همچنین، افراد باید برای انجام این کار دقت بالایی داشته باشند.

برای سوراخ کردن بتن های معمولی از مته های کوچک استفاده می شود. مته به کار گرفته شده در سوراخکاری باید ویژگی هایی را دارا باشد. ویژگی هایی همچون: قابلیت چکش کاری، داشتن گیره مناسب برای تنظیم عمق سوراخ، سرعت متغیر و غیره. از دریل یا بتن کن های دو کاره با مته هایی در سایز 6 الی 52 میلیمتر، برای سوراخ کاری در بتن استفاده می شود. اما برای سوراخکاری در سایزهای بزرگ تر از دستگاه کرگیری استفاده می شود.

اهمیت سوراخکاری بتن

کاربردهای سوراخکاری در سازه های بتنی

شاید با خودتان بگویید که سوراخ کردن بتن چه کاربردی دارد؟ ما در اینجا چند مورد از کاربردهای سوراخکاری در بتن را برای شما ارائه داده ایم.

1- کاشت بولت و میلگرد

2- ایجاد محل عبور کابل های برق

3- ایجاد محل عبور لوله های آب و گاز در دیوار ها

4- ایجاد بازشوها

5- ایجاد محل انکربولت ها

سوراخکاری در بتن مسلح

بتن مسلح یا بتن آرمه، بتنی است که با استفاده از میلگرد ها تقویت شده است. برای تقویت کردن این نوع بتن از میلگردهای تقویتی، شبکه های توری تقویتی، ضخامت فلزی یا الیاف های تقویتی استفاده می شود. دلیل استفاده از میلگرد در بتن، افزایش مقاومت بتن و جلویگری از ترک خوردگی می باشد. این میلگرد ها از فشار و ضربه ای که به بتن ها وارد می شود، جلوگیری می کنند. همین امر سبب شده است تا سوراخ کردن این نوع بتن ها سخت و دشوار شده و برای این کار از مته های معمولی استفاده نشود. در واقع برای سوراخکاری بتن مسلح باید از دستگاه کرگیری کمک گرفته شود.

آشنایی با دستگاه کرگیری بتن

سوراخکاری بتن با استفاده از دستگاه کرگیری صورت می گیرد. این دستگاه دارای بخش های مختلفی است. پایه، سر مته و الکتروموتور، سه بخش اصلی دستگاه کرگیری هستند. جنس سر مته این دستگاه از الماس است و همین باعث شده تا از بتن های مسلح، مغز گیری انجام داد. این مغز گیری ها به آزمایشگاه های مربوطه ارسال می شوند. مته الماسی دستگاه کرگیری، به دلیل سرعت زیادی که دارد، گرمای زیادی را تولید می کند. افراد متخصص برای خنک کردن سر مته از آب استفاده می کنند. آن ها با این کار علاوه بر خنک شدن دستگاه، از ایجاد گرد و غبار نیز جلوگیری می کنند.

مزایا و فواید استفاده از دستگاه کرگیری

استفاده از دستگاه کرگیری نسبت به سایر روش ها و دستگاه ها دارای مزیت هایی می باشد. این مزیت ها و فواید عبارتند از:

1- به اندازه ای که نیاز است در عمق بتن نفوذ می کند.

2- کیفیت و سرعت بالایی دارد.

3- بتن ها را در زوایا و قطر های مختلفی سوراخ می کند.

4- در سر تا سر بتن ترک ایجاد کرده و سایر قسمت های سازه را ضعیف می کند.

5- در سایر قسمت های بتن، سوراخی ایجاد نمی شود.

6- با استفاده از این دستگاه، می توان در قسمت های عمودی و افقی این دستگاه سوراخ ایجاد کرد.

نکات ایمنی برای سوراخکاری در بتن

هنگامی که افراد متخصص در حال سوراخ کردن بتن هستند، باید نکاتی را رعایت کنند. رعایت این نکات علاوه بر حفظ جان خود و سایر افراد حاضر در محل، از خسارات مالی جلوگیری می کند. نکات ایمنی در سوراخکاری عبارت است از:

1- هنگام سوراخ کردن بتن باید توجه کنید که مته دقیقا در محل مورد نظر قرار گرفته باشد.

2- نگهدارنده هایی که پایه دستگاه را کنترل می کنند، باید به خوبی کنترل شوند.

3- هنگام استفاده از دستگاه باید فشار ثابت و یکنواخت را حفط کرد.

4- قبل از خاموش کردن موتور دستگاه، باید موتور را از سوراخ خارج کرد و سپس آن را خاموش کرد.

5- هنگام استفاده از دستگاه باید از ماسک و عینک ایمنی استفاده شود. استفاده از ماسک و عینک باعث می شود تا گرد و غبار ناشی از کار، وارد چشم و گلوی افراد نشود.

6- علاوه بر عینک و ماسک، پوشیدن لباس مخصوص و دستکش نیز اهمیت زیادی دارد.

7- افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند، باید نکات گفته شده و سایر نکات را رعایت کنند تا جان و مال خود و سایر افراد را از هر گونه خطر در امان نگهدارند.

سئو شده توسط آژانس خلاقیت و نوآوری ویرا