09124289983

09121061099

mobile Icon
هیلتی

کاتر آسفالت بر چیست؟

کاتر آسفالت بر

کاتر آسفالت بر چیست؟

دستگاه کاتر آسفالت بر در واقع ماشین برشی است که با نام های ماشین برش آسفالت و یا کاتر بتن بر نی شناخته می شود و جزو اصلی ترین تجهیزات برای برش سطح بتن و یا آسفالت کف راه ها، جاده ها، خیابان ها به منظور عملیات های عمرانی مانند کابل گذاری، لوله گذاری و یا تعمیر و ترمیم سطح آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماشین در دسته بندی ماشین آلات ساختمانی گنجانده می شود و یکی از پر استفاده ترین نوع ماشین آلات می باشد. در این مطلب تصمیم داریم به صورت کامل شما را با انواع کاتر آسفالت بر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاتر آسفالت بر
کاتر آسفالت بر چیست؟

آشنایی بیش تر با کاتر آسفالت بر

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قابلیت های کاتر آسفالت بر این است که آسفالت را به صورت مقطعی برش می دهد. در واقع سطح کناری مقطع برش خورده، بودن هیچ گونه تخریبی باقی خواهد ماند. در حالی که اگر بخواهیم برای کندن آسفالت با سایر دستگاه های دیگر اقدام کنیم، تمامی مقطع آسفالت باید کنده شود. این مسئله مستلزم صرف زمان و نیروی بسیار زیادی خواهد بود و کار مشکل تر خواهد شد.

کاتر آسفالت بر چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که می دانید هر یک از ابزارآلات مربوط به عملیات های عمرانی، دارای ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی هستند که کاتر آسفالت بر نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به شرح ویژگی های کاتر آسفالت بر خواهیم پرداخت:

 • دارای موتور با توان و قدرت بالا و چشم گیر
 • دارای قاب محافظ مناسب برای موتور در جهت استحکام، گرفتن ارتعاشات، جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور و در نتیجه افزایش طول عمر موتور دستگاه
 • دارای مخزن آب قابل شست و شو برای خنک نگه داشتن تیغه در زمان کار
 • کاربری آسان توسط اپراتور
 • دارای قاب مناسب در قسمت تیغه در جهت جلوگیری از پاشش گرد و غبار و آب به اطراف
 • دارای کلید قطع اضطراری دستگاه، در جهت حوادث ناگهانی
 • دارای دسته های قابل تنظیم و ارگونومیک برای در دست گرفتن راحت توسط اپراتور

کاتر آسفالت بر چه کاربردی دارد؟

اگر برای شما هم سوال است که دستگاه کاتر آسفالت بر چه کاربردی دارد و در چه زمینه هایی می توان از آن استفاده نمود، این بخش از مطلب را از دست ندهید.

 1. برش سآسفالت، بتن، سرامیک در مقاطع کوچک در جهت عملیات های عمرانی مختلف
 2. برداشت، لکه گیری و ترمیم آسفالت خیابان ها، پل ها، جاده ها و معابر
 3. برش آسفالت و بتن در جهت عملیات لوله گذاری و کابل گذاری
 4. ایجاد حفره و شیار های عمیق در کف سالن در جهت عبور آب و تاسیسات
کاتر آسفالت بر
کاتر آسفالت بر چه کاربردی دارد؟

معرفی انواع کاتر آسفالت بر

کاتر آسفالت بر بنزینی

این دسته از کاتر ها به موتور بنزینی با قدرت 5 تا 16 اسب بخار مجهز شده اند. این نوع از دستگاه های کاتر می توانند عمق برش هایی مختلف را تا حداکثر 15 سانتی متر در سطح بتن، آسفالت و سایر مصالح سخت ایجاد کنند. این دسته از کاتر ها کاربری عمومی داشته و به دلیل قیمت مناسبی که دارند در بیش تر پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاتر آسفالت بر دیزل

به دلیل قدرت و توان بالای موتور های دیزل، این دسته از موتور ها در کاتر های بزرگ که توانایی ایجاد برش هایی بالای 25 سانتی متر را دارند، استفاده می گردد. شاسی تعبیه شده در این دسته از کاتر ها، بزرگ تر و قوی تر بوده تا بتوانند وزن سنگین تر موتور را تحمل کنند. به طور کلی این نوع از کاتر ها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت دستگاه کاتر آسفالت بر چقدر است؟

قیمت کاتر آسفالت بر به موارد مختلفی از جمله نوع موتور و همین طور شاسی تعبیه شده در ساختار آن بستگی دارد. به طور کلی قیمت دستگاه های کاتر دیزلی نسبت به نوع بنزینی گران تر می باشد. چرا که از آن ها در پروژه هایی با عمق برش بالا استفاده می گردد.

در صورتی که تصمیم دارید برای انجام عملیات عمرانی مورد نظر خود، برای خرید دستگاه کاتر آسفالت بر اقدام کنید، می توانید از مشاورین برش بتن پاسارگاد کمک بگیرید.

کاتر آسفالت بر
قیمت کاتر آسفالت بر

مشخصات تیغه دستگاه کاتر

طیف گسترده ای از تیغه های الماس برای دستگاه های کاتر بتن و آسفالت وجود دارد که از آن ها می توان در جهت برش بتن، گرانیت، مواد سرسخت، سرامیک، سنگ گچ و سنگ مرمر استفاده نمود. اما لازم است بدانید که کاربرد تیغه های مورد استفاده در دستگاه های کاتر به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. تیغه آسفالت بر

برش آسفالت نیاز دارد تا از یک تیغه منحصر به فرد استفاده شود. این تیغه ها برای برش بتن، گرانیت و یا سنگ مرمر بسیار مناسب می باشند.

همان طور که می دانید آسفالت نرم بوده و نیاز به یک تیفه الماس سخت با اتصال قوی دارد و تیغه های نرم تاثیر چندانی بر وری آسفالت کف خیابان نخواهند گذاشت.

 1. تیغه بتن بر

تیغه های بتن بر از سختی و مقاومت بیش تری نسبت به تیغه های آسفالت بر برخوردار می باشد. لازم است بدانید که از آن ها صرفا می توان در جهت برش بتن های بدون آرماتور استفاده نمود.