09124289983

09121061099

mobile Icon
هیلتی
کاشت میلگرد

کاشت میلگرد

کاشت میلگرد و یا همان آرماتور زمانی در بتن انجام می شود که بخواهیم ارتباطی پیوسته بین عناصر بتنی جدید با سازه موجود ایجاد نماییم. در این صورت هم مقاوم سازی سازه بتنی صورت گرفته است هم می توان از آن در جهت توسعه سازی سازه های قدیمی استفاده نمود.

همین مسئله می تواند شامل طیف گسترده ای از پروژه های ساختمانی شود. به همین خاطر یادگیری و نحوه کاشت آرماتور برای مجریان، پیمانکاران و مهندسان بسیار حائز اهمیت می باشد.

نحوه کاشت میلگرد و آرماتور در بتن، به روش شیمیایی که شامل مراحل مختلف مانند سوراخ کاری، تمیز کاری، تزریق چسب و نصب میلگرد است، می باشد. در ادامه به توضیح مفصل تری در این باره خواهیم پرداخت.

کاشت میلگرد
درباره کاشت میلگرد

یکی از رایج ترین دسته بندی های کاربرد کاشت میلگرد، گسترش عناصر سازه ای بتن مسلح همانند سقف، دیوار و ستون می باشد. در برخی از موارد میلگرد های کاشته شده فاصله کمی با سطح بتن دارند، در این صورت باید با رعایت حداقل پوشش بتنی موجود در استاندارد ها، باید مقاومت آرماتور های بتن درجا مورد محاسبه قرار بگیرد.

آموزش کاشت آرماتور در بتن

طراحی کاشت میلگرد در بتن، نیاز به اطلاعات دقیق در مورد سازه، سایز میلگرد، اندازه و قطر سوراخ و نوع بار وارده دارد. به همین خاطر باید اطلاعات نیرو های وارده مستقیم مورد محاسبه قرار بگیرند و یا با محاسبات بار سازه موجود مطابقت داشته باشند.

 • نوع بار (زلزله، شوک، دائمی)
 • مقاومت در برابر آتش سوزی
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • جزییات مورد نیاز بر اساس عناصر سازه ای

هر یک از موارد نام برده شده، اطلاعاتی هستند که شما در زمان کاشت آرماتور به آن ها نیاز خواهید داشت. برش بتن پارسارگاد، آن ها را برای شما نام برده است تا بتوانید به راحتی در زمان مورد نیاز اطلاعات آن ها را به دست آورید.

کاشت آرماتور استاندارد

بهتر است پیش از آن که اقدام به اجرای کاشت میلگرد کنید، محدودیت های موجود در پروژه و عملیات را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت از بروز وقفه و همین طور اشتباهات جلوگیری خواهد شد. در ادامه پارامتر های اصلی که باید برای کاشت آرماتور استاندارد مورد بررسی قرار بگیرند را آورده ایم:

 • تطبیق مقاومت سازه موجود با محاسبات
 • روش های حفاری مورد نیاز (دریل چکشی، دریل کرگیری)
 • جهت اتصال سازه (سر بالا، افقی، عمودی)
 • دمای محیط و بتن‌در هنگام کاشت
 • نوع و شرایط بتن (ترک خورده، کربنیزه)
 • محدودیت های دسترسی و هنندسی
 • تعیین محل قرارگیری در بتن مسلح
 • بدون داشتن اطلاعات نام برده شده، نمی توانید به صورت استاندارد کاشت آرماتور را انجام دهید. همین طور باید به طور کامل موقعیت کاشت آرماتور را مورد بررسی قرار دهید.
کاشت میلگرد
کاشت میلگرد استاندارد

روش های سوراخ کاری بتن برای کاشت میلگرد

عمق کاشت آرماتور به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل وضعیت بتن، نوع بار وارده و شایط آب و هوایی در افزایش یا کاهش عمق کاشت می باشد.

به طور مثال برای دریل کاری نباید کل عمق مورد نیاز را به یک باره سوراخ نمود. چرا که کاشت آرماتور های تقویتی در سازه بتنی، نیاز دارند تا سوراخ هایی عمیق برای آن ها ایجاد شود. در این صورت می توانند نیرو های وارده به سازه را تامین کنند.

دریل کاری بتن برای ایجاد سوراخ در جهت کاشت آرماتور

به طور کلی دریل کاری سازه بتنی و بتن، در جهت کاشت میلگرد به دو صورت انجام می پذیرد. ما هر دو صورت آن ها را برای شما به طور کامل شرح داده ایم. با ما همراه باشید.

 1. دریل چکشی و بتن کن

دریل های چکشی و بتن کن، به طور معمول برای بتن ها خشک و یا مرطوب مورد استفاده قرار می گرد. در این روش سهولت در حمل و سرعت بالا بسیار چشم گیر بوده و به عنوان یکی از رایج‌ ترین روش ها به شمار می آید.

سوراخ حفر شده توسط دریل چکشی دیواره غیر یکنخوات ایجاد می کند و می تواند سطح پیوند چسب با میلگرد را بالا ببرد. اما لازم به ذکر است که این روش برای حفره های عمیق و همین طور مسیر عبور آرماتور های قدیمی مناسب نمی باشد.

کاشت میلگرد
دریل کاری بتن برای کاشت میلگرد
 1. کرگیری

در صورتی که در زمان کاشت میلگرد در ستون، آرماتور های موجود ر بتن مانع از این کار شوند و امکان تغییر مسیر سوراخ کاری وجود نداشته باشد، می توان از روش کرگیری و قطع میلگرد استفاده نمود. لازم به ذکر است که این روش باید توسط یک اپراتور ماهر و مسلط به این کار مورد محاسبه شده و انجام پذیرد.

تمیز کاری سوراخ کاشت میلگرد

پیوند چسب و بتن، به صورت کاملا مستقیم تحت تاثیر شرایط سوراخ حفر شده در زمان تزریق چسب کاشت قرار دارد. بتنی که میلگرد را در آن نصب می کنید، امکان دارد که در زمان کاشت خشک، اشباع شده و یا بخشی و حتی کل آن در آب قرار گرفته باشد. در صورتی که نیاز به کاشت میلگرد در بتن مرطوب و یا زیر آب دارید، باید از چسب کاشت مخصوص به این شرایط استفاده نمایید.

توجه کنید که شما می توانید در جهت تمیز کاری سوراخ کاشت آرماتور، از دستگاه های دمنده که با هوای فشرده کار می کنند، استفاده نمایید. لازم به ذکر است که برای تمیز کاری سوراخ هایی که عمق آن ها از 250 میلی متر بیش تر است، بهتر است از برس فلزی استفاده نمایید.

در ابتدا کار باید حداقل 4 مرتبه، ار انتهای سوراخ، با کمک پمپ دمنده، هوای فشرده به داخل آن بدمید. در این صورت گرد و غبار در داخل آن خارج خواهد شد. سپس هر بار، دیواره سوراخ را تا انتها برس بکشید. در آخر دوباره به کمک پمپ دمده، به داخل سوراخ هوا بدمید و انقدر این کار را تکرار کنید تا دیگر هیچ گونه گرد و خاکی باقی نمانده و از آن خارج نشود.

کاشت میلگرد
تمیز کاری سوراخ کاشت میلگرد

انتخاب نوع چسب کاشت میلگرد

سیستم های تزریق چسب کاشت، به طور معمول برای ثابت نگه داشتن آرماتور در بتن مورد استفاده قرار می گیرند. محصولاتی که به عنوان زودگیر در بازار موجود می باشند، معمولا برای آرماتور هایی تا قطر 25 میلی متر و عمل سوراخ های تا 1.5 متر مناسب می باشند. اما باید بدانید که در زمان استفاده از این چسب ها باید به دمای محیط توجه نمایید.

برای آرماتور هایی که قطر بیش تری دارند و عمق سوراخ آن ها نیز بالا تر است، به طور معمول از چسب کاشت دیرگیر استفاده می شود.

نوع چسبی که در جهت کاشت میلگرد انتخاب می کنید باید کاملا در هماهنگی با محاسبات سازه ای و محدودیت های محل اجرای عملیات و پروژه مطابقت داشته باشد.

به طور مثال برای انتخاب خمیر کاشت زودگیر در جهت کاشت میلگرد با عمق زیاد مناسب نیست و پیش از آن که آرماتور به انتهای سوراخ برخورد نماید، گرفتن چسب آغاز می شود. سپس واکنش گرمازای پلیمر دما را بالا تر برده و شرایط پیچیده ای را ایجاد می نماید. به همین خاطر چسب کاشت به استحکام مورد نظر نخواهد رسید.

اما در مقابل تزریق چسب در دمای زیر صفر می تواند باعث افزایش گران روی شده و در این شرایط تزریق چسب و نصب میلگرد دشوار تر و یا حتی غیر ممکن خواهد شد.

روش تزریق چسب میلگرد

زمانی تزریق چسب کاشت میلگرد انجام می شود که بخواهیم کاشت آرماتور را بدون هیچ گونه حفره و فضای خالی انجام دهیم. فارغ از کاهش سطح پیوند و جلوگیری از خشک شدن چسب، وجود حباب در چسب تزریق شده منجر به خارج شدن میلگرد از سوراخ به علت فشار هوا محبوس شده در چسب می شود.

تجهیزات و لوازم جانبی که برای تزریق چسب کاشت مورد استفاده قرار می گیرند، به طور معمول باید با در نظر گرفتن نوع و جهت قرارگیری آرماتور، دمای محیط و هم چنین شرایط دسترسی، انتخاب شوند.

کاشت میلگرد
روش تزریق چسب کاشت میلگرد

تزریق چسب کاشت باید از انتهای سوراخ ایجاد شده آغاز شود. سپس به آرامی و با هر فشار به اهرم تفنگ، نازل را کمی به بیرون بکشید. سوراخ باید تا دو سوم عمقی که دارد، به وسیله چسب کاشت پر شود. تمام فضای حفره و نقاط تماس آن با بتن باید به کمک خمیر کاشت به طور کامل پوشیده شود. پس از آن که تزریق به اتمام رسید، باید فشار را از روی ماشه بردارید تا از تخلیه چسب بیش تر در حفره جلوگیری گردد.

نحوه کاشت میلگرد در فونداسیون

آرماتور هایی که قطر کم تری دارند، در حالت عمودی و جهت رو به پایین بدون هیچ گونه سختی برای کاشت در فونداشیون و پی مناسب می باشند. اما برای قطها بیش تر و در حالت افقی و یا رو به بالا به تلاش بیش تری در جهت جای گیری میلگرد در چسب کاشت نیاز خواهد بود.

توصیه می شود که برای کاشت آسان تر آرماتور در فونداسیون قبل از آن که تزریق چسب را آغاز کنید، تناسب ابعاد میلگرد با سوراخ را مورد بررسی قرار دهید. همین طور باید از تمیز بودن حفره محل قرار گیری میلگرد اطمینان خاطر کسب کنید تا عاری از هر گونه آلودگی، روغن و گرد و خاک باشد.

حال باید آرماتور را به آرامی و به صورت چرخشی در سوراخ وارد کنید. در این صورت از ایجاد حباب جلوگیری شده و اتصال مناسبی در بین میلگرد، چسب و بتن صورت می پذیرد.

کاربرد های کاشت آرماتور در بتن

 • تقویت فونداسیون و ستون ها در سازه های بتنی
 • اضافه کردن بخش های جدید همانند سقف، دیوار برشی، تیر و ستون به سازه اجرا شده
 • نصب صفحات فلزی به منظور اجرای نما در سازه
 • مقاوم سازی ساختمان به روش ژاکت بتنی
 • نصب صفحات اتصال به منظور ساخت تیر و یا ستون جدید
 • اتصال تجهیزات تاسیسات ساختمان مانند کانال های هوا و داکت های برق به ستون ها و سقف ها

در زمان کاشت میلگرد نکات ایمنی را فراموش نکنید.

برش بتن پاسارگاد، برای شما نکات ایمنی در زمان کاشت آرماتور را در ادامه آورده است تا بدون هیچ گونه آسیبی بتوانید این کار را انجام دهید. توجه کنید که رعایت نکات ایمنی می تواند به سلامت شما و همین طور سازه بتنی شما کمک کند.

 • از استفاده چسب هایی که استاندارد های لازم را ندارند و مورد تایید قرار نگرفته اند، در جهت‌ کاشت میلگرد و مقاوم سازی آن خودداری کنید.
 • در زمان حفر کردن سوراخ برای کاشت آرماتور، اگر دمای محدوده خارج از عملکرد چسب بوده، باید با نظارت و هماهنگی کارشناس انجام گیرد.
کاشت میلگرد
نکات ایمنی را در زمان کاشت میلگرد فراموش نکنید.
 • در زمان تمیز کردن سوراخ بتن و تزریق چسب کاشت، استفاده از دستکش و عینک محافظ را فراموش نکنید.
 • در صورتی که چسب کاشت با چشم و یا پوست شما تماس پیدا کرد، فورا آن را با آب شسته و به پزشک مراجعه کنید.
 • قسمتی از آرماتور که قرار است در بتن کاشته شود، باید فاقد هر گونه زنگ زدگی باشد.
 • در صورتی که بر روی سطح میلگرد زنگ زدگی وجود داشته باشد، باید پیش از کاشت آن در حفره، به طور کامل با برس زده شود.
 • اگر در موارد گفته شده مهارت کامل را ندارید، می توانید با مشاورین برش بتن پاسارگاد در تماس باشید.

سوالات متداول

 1. کاشت میلگرد در بتن به چه دلیل انجام می پذیرد؟

کاشت میلگرد یا آرماتور در جهت مقاوم سازی و تقویت ساختمان و سازه های بتنی بسیار لازم و ضروری است. با روش های مختلفی می توان کاشت آرماتور را انجام داد و اجزا و سازه های فولادی را به سازه های بتنی متصل نمود. در زمان اتصال سازه ها باید نیرو های وارد شونده به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرند.

 1. روش های کاشت آرماتور به چند روش انجام می شود؟

کاشت آرماتور به روش های استفاده از مواد پایه سیمانی، کاشت آرماتور با استفاده از چسب کاشت، کاشت آرماتور با استفاده از مهار مکانیکی

 1. عمق سوراخ بتن برای کاشت میلگرد باید چقدر باشد؟

مقدار سوراخ کاری بتن در جهت کاشت آرماتور باید توسط آیین نامه های مربوطه و استاندارد های ارائه شده توسط تولید کنندگان انکر های شیمیایی تعیین شود. این مقدار تعیین کننده کیفیت و عملکرد مناسب آرماتور کاشته شده می باشد.

 1. کاربرد های کاشت میلگرد در بتن چیست؟

متصل نمودن اجزای سازه ای جدید به سازه موجود مانند تیر، ستون، دیوار برشی و سقف، تقویت فونداسیون، تیر ستون در ساختمان های بتنی، اجرای ژاکت بتنی به منظور مقاوم سازی ساختمان، نصب صفحه اتصال به منظور اجرای تیر و یا ستون جدید، نصب صفحات فلزی به منظور اجرای نما در ساختمان های بتنی